استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه پس از برجام فرصت های بزرگ سرمایه گذاری در کشور فراهم شد، گفت: پس از توافق برجام 300 میلیارد دلار طرح برای سرمایه گذاری خارجی در کشور تعریف شد اما شرایط داخلی و مسائل بین المللی اجازه تحقق آن را نداد.
به گزارش ایرنا، محمدمهدی شهریاری عصر روز شنبه در نشست توسعه سرمایه گذاری شهرستان تکاب افزود: برجام زمینه ای فراهم کرد تا نیاز صنعت نفت کشور به سرمایه گذاری 200 میلیارد دلاری تامین شود.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری خارجی در داخل کشور امنیت سرمایه و اقتصاد را فراهم می آورد، ادامه داد: اگر در روزهای نخست پس از توافق برجام شرایط داخلی برای تحقق سرمایه گذاری خارجی محقق می شد، شرایط بین المللی امروز بر آن تاثیر منفی نمی گذاشت.
وی اضافه کرد: در شرایط حساس کنونی که آمریکا تمام روابط بین الملل ایران را هدف قرار داده، دولت در زمینه ادامه روند عادی زندگی مردم و تامین کالاهای اساسی و راهبردی هیچ مشکلی ندارد و بر این اساس با آرامش و مدیریت خوب از وضعیت به وجود آمده خارج خواهیم شد.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ارائه 50 درخواست سرمایه گذاری بزرگ در این استان افزود: امسال 60 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در این استان انجام خواهد شد که در هفته های آینده در قالب سه طرح بزرگ کلنگ زنی می شود.
شهریاری با بیان اینکه با توجه به شرایط حساس کنونی، برای توسعه و آبادانی شهرهای استان باید زیر پای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کنیم، اضافه کرد: آذربایجان غربی صاحب 12 درصد معادن کشور است اما تنها پنج هزار شغل در این زمینه ایجاد شده و همین موضوع نیاز بخش معدن استان به سرمایه گذاری را نشان می دهد.
وی گفت: تکاب قطب معدنی آذربایجان غربی است و فرش دستباف 'افشار' این شهرستان نیز یکی از ظرفیت های خوب کشور به شمار می رود و از این رو باید فرصت های سرمایه گذاری این شهرستان شناسایی شود.
وی با اشاره به ضرورت برند سازی در زمینه طلا و فرش تکاب بیان کرد: در سال های گذشته سالانه بیش از 2 میلیارد دلار فرش به کشورهای خارجی صادر می کردیم اما امروز شاهد ورود فرش های خارجی به کشور هستیم و با برنامه ریزی خوب می توانیم از فرش تکاب برای توسعه صادرات در این بخش استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه برای محرومیت زدایی توسعه تکاب هر اقدامی لازم باشد انجام خواهیم داد، ادامه داد: ثبت برند جهانی و برگزاری همایش های بین المللی طلا و فرش برای معرفی جاذبه های شهرستان تکاب لازم و ضروری است.
استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه نباید فرصت های سرمایه گذاری در تکاب از دست برود، گفت: موضوع اشتغال مهمترین دغدغه دولت است که در این راستا، نباید با موانع منطقه ای و محلی فرصت های سرمایه گذاری را از دست بدهیم.
شهریاری اضافه کرد: امسال اعتبار اختصاص یافته به تکاب در شورای برنامه ریزی استان رشد مثبت داشته و از این لحاظ به نسبت جمعیت، این شهرستان در اولویت اول استانی قرار دارد.
وی با بیان اینکه تکاب و چالدران شهرهای محروم آذربایجان غربی هستند، افزود: موقعیت جغرافیایی، نبود زیرساخت های مناسب از جمله راه دسترسی، درگیری های داخلی در دوران دفاع مقدس و نداشتن توجه کافی مسئولان از مهمترین دلایل عقب ماندگی شهرستان تکاب است.
وی گفت: سند توسعه شهرستان تکاب تدوین و تهیه شده و با بهره مندی از آن می توان محرومیت تاریخی این شهرستان را رفع کرد.