فرماندار تکاب گفت: با وجود ظرفیت های فراوان در بخش های مختلف از جمله معادن طلا، این شهرستان از زیرساخت های مناسب برای توسعه روزافزون برخوردار نیست.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری تکاب علی مکرمی برنامه تلویزیونی توسعه استان با بیان اینکه وضعیت نامناسب جاده ها، محور اصلی مشکلات تکاب است، افزود: فرا رسیدن سرمای زودرس، تردد ماشین آلات سنگین، طولانی بودن مسیر دسترسی به مرکز استان از مشکلات بخش حمل و نقل این شهرستان به شمار می رود.
وی با اشاره به وجود 380 کیلومتر راه اصلی و فرعی در تکاب، ادامه داد: جاده های تکاب پیچ و خم های زیادی دارد و با توجه به فاصله 300 کیلومتری این شهرستان با مرکز استان، تردد در جاده ها مشکلات فراوانی را برای شهروندان ایجاد می کند و از این رو نیازمند رسیدگی و نظارت بیشتر است.
وی اضافه کرد: عملیات روکش آسفالت جاده تکاب - شاهین دژ از 2 سمت و آسفالت محور تکاب - دندی به زودی آغاز می شود و هم اینک در مرحله عقد قرارداد است.
فرماندار تکاب همچنین با بیان اینکه بیش از 30 درصد ذخیره طلای کشور در 2 معدن زرشوران و آقدره این شهرستان وجود دارد، افزود: استفاده از ظرفیت معادن شهرستان جهت توسعه شهرستان و رفع بیکاری در منطقه ضروری است و با بهره برداری اصولی خطر تهدیدهای زیست محیطی و تخریب منابع طبیعی نیز کاهش می یابد.
مکرمی با اشاره به اینکه در برداشت معادن باید تمام جوانب رعایت شود، بیان کرد: معدن کاران از برداشت بی رویه و تخریب مراتع شهرستان جلوگیری کنند.
وی اضافه کرد: اینکه معادن طلا و سنگ فقط در بحث اشتغال جوانان ورود کنن،د در مقابل حجم برداشت و استخراج مواد معدنی، قابل قبول نیست بلکه باید برای توسعه زیرساخت های تکاب نیز گام های اساسی بردارند.
وی گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی و اقدام شود که در کنار اشتغال جوانان، عایدات بیشتری از معادن نصیب شهرستان شود و تخصیص سهم شهرستان از 15 درصد حقوق دولتی فعالیت های معدنی یکی از این راهکارهاست.