معاون آموزشی سازمان سواد آموزی کشور گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون میزان با سوادی در کشور سالانه بیش از یک درصد رشد یافته و از 48.5 درصد در ابتدای پیروزی انقلاب به 94.6 درصد در سال جاری رسیده است.
محمد مهدی زاده در جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی شهرستان تکاب افزود: نهضت سواد آموزی زمینه کاهش اختلاف سطح آموزش در کشور را فراهم کرده به طوری که در سال گذشته با ادامه فعالیت این نهضت، بیش از 52 هزار بیسواد به ویژه در مناطق محروم شناسایی و از آموزش های سواد آموزی بهره مند شدند.
وی با اشاره به رویکردهای جدید در عرصه سواد آموزی و توجه به آموزش های مکمل اضافه کرد: عرصه سواد آموزی به دنبال پر کردن خلاهای موجود در نظام آموزشی است از این رو آموزش مهارت ها و ارزش های زندگی را در دستور کار قرار خواهد داد.
وی بیان کرد: با سوق یافتن رویکرد سواد آموزی به سمت آموزش مهارت های زندگی، سطح آموزش های عمومی در کشور و فرهنگ جامعه گسترش و میزان آسیب های اجتماعی کاهش می یابد و افراد جامعه به مسائلی همچون حقوق اجتماعی، ارزش های کار و زندگی متمرکز می شوند.
معاون آموزشی سازمان سوادآموزی کشور ادامه داد: آموزش مهارت های زندگی به عنوان آموزش مکمل در سواد آموزی، فضای گفت و گو و همدلی را در میان آحاد مختلف جامعه در شهرها و روستا ترویج خواهد کرد و در این راستا باید شهرداری ها و شوراهای شهر و روستا نیز سوادآموزان را یاری کنند.
وی با اشاره به وضعیت نامناسب سواد آموزی در آذربایجان غربی گفت: این استان با قرار گرفتن در رتبه بیست و نهم میزان جمعیت باسواد در کشور به همراه استان های کردستان و سیستان و بلوچستان جزو 3 استان با نرخ بی سوادی بالا در کشور است.
فرماندار تکاب نیز در این جلسه گفت: کارکردن در عرصه سواد آموزی نوعی هنرمندی و ایثار و فداکاری به شمار می رود و این شهرستان در زمینه شناسایی، جذب و هدایت بی سوادان وضعیت مناسبی در سطح استان دارد.
علی مکرمی با بیان اینکه نیروی انسانی نخبه و فرهیخته از مهمترین ظرفیت ها و توانمندی های تکاب است، اضافه کرد: معلمان، دبیران و دانش آموزان شهرستان تکاب در چند سال اخیر، موفقیت های بزرگی در عرصه های مختلف آموزشی، علمی و هنری در سطوح ملی و منطقه ای کسب کرده اند.