فرماندار تکاب گفت: دام خیز بودن این شهرستان ظرفیت مناسبی برای توسعه بخش کشاورزی و دامپروری در این منطقه دارد.
به گزارش ایرنا، علی مکرمی روز یکشنبه در دیدار با کارکنان شبکه دامپزشکی تکاب ضمن گرامیداشت روز دامپزشکی با بیان اینکه تکاب در بخش دامپروری توانمندی های بالایی دارد، افزود: وجود نژادهای برتر دام و طبیعت بکر و آب و هوای کوهستانی از اصلی ترین بسترهای توسعه و رونق صنعت دامپروری در تکاب است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به کم توجهی به توسعه دامداری های صنعتی در تکاب ادامه داد: بخش دامپروری در این منطقه هنوز به صورت سنتی فعالیت می کند و با توجه به ظرفیت های گسترده منطقه، بازدهی مناسبی در زمینه تولید و اشتغال ندارد.
مکرمی با بیان اینکه نژاد 'قوچ قزل' از نژادهای برتر دام در منطقه است، اضافه کرد: تاکنون بهره برداری مطلوب و رونق تولید در بخش دامپروری این شهرستان با وجود جمعیت دامی مناسب و با کیفیت و مراتع غنی و مرغوب محقق نشده است.
فرماندار تکاب با اشاره به ضرورت تغییر رویکردها و روش ها برای توسعه بخش دامپروری منطقه افزود: راه اندازی مراکز اصلاح نژاد، ایجاد بسترهای مناسب برای احداث دامپروری های صنعتی و آموزش دامداران و کشاورزان منطقه از اولویت های اصلی رونق این بخش بوده و تحقق آن نیازمند برنامه ریزی و کار اساسی است.
مکرمی با تاکید بر اینکه برای رونق صنعت دامپروری و صنایع تبدیلی وابسته به آن باید تحول اساسی در این بخش انجام شود، بیان کرد: برای توسعه بخش دامپروری تکاب زمینه و بستر مناسب برای جذب سرمایه گذاران فراهم شده و فرآیند اعطای وام های بخش تولید باید تسهیل شود.
وی گفت: حضور سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی برای ایجاد رونق در بخش کشاورزی و دامپروری نیازمند حذف بوروکراسی های طولانی اداری و ایجاد فضای مطلوب سرمایه گذاری است و در این زمینه دستگاه های اجرایی مرتبط و بانک های عامل باید با جدیت و حساسیت بیشتری عمل کنند.